Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
wydarzenie
sobota 22 lipca 2017, 12:00
Muzyka polska na Żuławach

IV Muzyka polska na Żuławach – Vołosi i Elbląska Orkiestra Kameralna!

Już po raz czwarty Elbląska Orkiestra Kameralna wybierze się w niezwykłą muzyczną podróż po malowniczych Żuławach! Słowiańska żywiołowość i soczyste smyczki to wizytówka tegorocznego festiwalu.

W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna po raz kolejny wystąpi z wyjątkowymi artystami z grupy Vołosi – jednym z najlepszych polskich zespołów folkowych, podbijających serca słuchaczy na całym świecie. Ten hipnotyzujący kwintet podczas koncertów bawi się muzyką i zaraża publiczność pozytywną energią, wkładając w grę całe serce. Prezentując oszałamiającą technikę i tempo, przyprawia publiczność o zawrót głowy! W muzyce Vołosów słychać góralskie melodie Karpat i Beskidu Śląskiego, inspiracje kulturą bałkańską, żydowską czy cygańską, tworzące na przestrzeni każdej kompozycji spójną całość. Tradycja jest dla zespołu punktem wyjścia do improwizacji i komponowania nowych, zaskakujących form muzycznych. Z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i pod batutą charyzmatycznego maestro Marka Mosia, kompozycje Vołosów zabrzmią z zaskakującą głębią i jeszcze bardziej efektownie, zniewalając współbrzmieniem kontrabasów, wiolonczel, altówek i skrzypiec.

Harmonogram Festiwalu:
22.07.2017 r., sobota, 19:00 – Stare Pole (Krzyżanowo 13), Kościół pw. św. Barbary
23.07.2017 r., niedziela, 19:00 – Pasłęk, Kościół św. Bartłomieja
24.07.2017 r., poniedziałek, 19:00 – Elbląg, Katedra pw. św. Mikołaja
25.07.2017 r., wtorek, 19:00 – Stegna, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

VOŁOSI w składzie:
Zbigniew Michałek skrzypce
Jan Kaczmarzyk altówka/gajdy
Robert Waszut kontrabas
Krzysztof Lasoń skrzypce
Stanisław Lasoń wiolonczela
Elbląska Orkiestra Kameralna
Marek Moś dyrygent

W programie aranżacje utworów z płyt Vołosów Vołosi i Nomadism, m.in.: Transylvania, Ruben, Zmierzch, Polka ostateczna, Downhil, Tsavkisi

Vołosi – Istotą ich muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, czyli bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

partnerzy i sponsorzy
newsletter