Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Muzycznie, mistrzowsko, w Elblągu
data: 04.07.2022

Elbląg Music Masterclass to cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów, a także koncertów, podczas których swoje umiejętności prezentują zarówno doświadczeni artyści jak i kursanci. Wczoraj (3 lipca) w Bibliotece Elbląskiej odbył się koncert inaugurujący to wydarzenie.

Inicjatorką festiwalu połączonego z warsztatami jest Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

- Chcę szczególnie powitać wszystkich uczestników, profesorów oraz artystów, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w tym projekcie – mówiła podczas wczorajszej inauguracji. Na koncercie zaprezentowano m. in. Romans na skrzypce i orkiestrę nr 2 F-dur op. 50 Beethovena. Marcin Zdunik zaproponował melomanom Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową swojego autorstwa. Był też napisany przez Casadeusa Koncert altówkowy c-moll "W stylu J.Ch. Bacha" cz. II Adagio molto esspresivo. Elbląska Orkiestra Kameralna zakończyła wieczór prezentując Divertimento na orkiestrę smyczkową.

Wystąpili Karolina Nowotczyńska, Mariusz Patyra, Marek Czech, Marcin Zdunik, muzycy grali pod batutą Macieja Tomasiewicza. Pewną innowacją tego koncertu było to, że niektórzy kameraliści grali nie na scenie, a przy publiczności.

- Część zespołu orkiestry będzie rozproszona po sali i będzie grała partie z natrętnie powtarzającymi się strukturami harmonicznymi, przywodzącymi na myśl różne historyczne zjawiska w muzyce. Solista będzie próbował od nich uciec, będzie lawirował między potrzebą nowości a wtapianiem się w tradycję – tłumaczono podczas koncertu.

Do tej pory w ramach Elbląg Music Masterclass odbyły się już m. in. warsztaty z Anną Wandtke o tym, "jak zaplanować swoje artystyczne marzenia" i pierwsze lekcje z profesorami. Dziś (4 lipca) w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu wystąpią o godz. 19 kursanci. Wstęp wolny.

Fot. Mikołaj Sobczak

partnerzy i sponsorzy
newsletter