Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Niedziela z klasykami
data: 21.09.2020

Miniona niedziela (20 września) była okazją do kolejnego spotkania z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Słuchaczom czas upłynął "Z klasykami u boku".

W koncercie wzięli udział artyści pochodzący z Białorusi: za pulpitem dyrygenta stanęła Ludmiła Kachan, a jako solista na skrzypcach zagrał Roman Nichyparuk. Dla dyrygentki koncert był jednocześnie egzaminem, stąd uczestniczyła w nim komisja z gdańskiej Akademii Muzycznej.

Jakie utwory można było usłyszeć na wczorajszym muzycznym spotkaniu z Elbląską Orkiestrą Kameralną? W repertuarze znalazła się uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Ludwiga van Beethovena, jednego z dwóch baletów, które skomponował. Oprócz tego elblążanie mogli też wysłuchać „Koncertu na skrzypce i orkiestrę nr 5 A-dur KV 219” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W repertuarze znalazła się również „Symfonia nr 12 na orkiestrę smyczkową” Dmitrija Smolsky'ego. Warto zaznaczyć, że sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, w której koncert miał miejsce, gościła wczoraj wielu mieszkańców naszego miasta spragnionych muzycznych doznań.

Jakie muzyczne spotkania z Elbląską Orkiestrą Kameralną czekają nas w najbliższym czasie?

11 października o 18 w ZSPM zaplanowano „Biało-czerwone melodie spod smyczków”. Jakub Jakowicz zagra na skrzypcach, a dyrygował będzie Jakub Chrenowicz. Będzie można usłyszeć utwory polskich kompozytorów, takich jak Mikołaj Piotr Górecki i Wojciech Kilar, a także prawykonanie kompozycji Mikołaja Majkusiaka „Concerto in G na orkiestrę smyczkową”.

25 października, również w ZSPM, na elbląskich melomanów czeka program „Zasłuchani w tangu”, czyli EOK, Tango Attack i & Artur Gadowski. Będzie można zapoznać się z nowymi aranżacjami utworów zawartych na płycie TanGado, czyli szlagierami z dwudziestolecia międzywojennego.

Koncert inaugurujący sezon artystyczny 2020/2021 z Alexandrem Humalą był okazją do wyrażenia przez muzyków solidarności z Białorusinkami i Białorusinami, którzy w swoim kraju walczą o poszanowanie ich praw obywatelskich. Podobny wydźwięk miała mieć również obecność artystów zza wschodniej granicy na wczorajszym koncercie.

partnerzy i sponsorzy
newsletter